Безпеці Євро – міжнародні стандарти

Безпеці Євро – міжнародні стандарти

23 декабря 2008, вторник. 15:23

Відома істина: саме відсутність належного порядку на футбольних матчах безпосередньо впливає на їх відвідання вболівальниками. На жаль, звичною вже стала картина: напівпорожній стадіон, відкриті всім протягам незатишні трибуни, несамовите скандування двох-трьох сотень «ультрас», неадекватна поведінка яких – не така вже й рідкість.

Жбурляння палаючих фаєрів, а інкли й крісел… Усе це наводить на сумні роздуми. Вряди-годи в «фанатські» сектори в бадьорому темпі вриваються у повній амуніції «стражі порядку». Серед збуджених підлітків і молоді вони почуваються цілком впевнено – в будь-який момент емоційно заклопотану юрбу можна заспокоїти сучасними спецзасобами. Однак такі дії тих, хто повинен забезпечувати порядок на спортивних аренах, ефективними назвати не можна. Більше того, як свідчать події на стадіонах у Києві, Львові, Охтирці – цей список можна продовжувати – вони тільки провокують та загострюють ситуацію.

Проблеми взаємостосунків «фанатів» з органами міліції, які повинні забезпечувати нормальні умови проведення змагань і безпеку громадян, набувають особливої актуальності. Вони значною мірою формуватимуть атмосферу Євро-2012, до якого буде прикута увага чи не всього цивілізованого світу.

На думку заступника міністра внутрішніх справ Олександра Савченка, який до того ж є національним координатором з питань безпеки під час проведення Євро-2012, уся робота в цьому напрямку потребує якісного поліпшення. Щоб бути на висоті сучасних вимог, необхідно докорінно перебудувати не тільки її форми й методи, а й відпрацювати принципово нову концепцію, на основі якої взаємодіятимуть усі сторони, котрі відповідають за належну підготовку й проведення престижного європейського змагання. Фундамент її складатимуть нові підходи, відповідність міжнародним стандартам.

«Ми почали з того, - розповів посадовець, - що в департаменті державної безпеки, який забезпечує громадський порядок на території міст і сіл України, створили окремий відділ, який опікується проблемами Євро-2012. Очолює цей підрозділ перший заступник керівника департаменту. У кожному регіоні діятимуть відділи чи групи, відповідальні за цю роботу. Особливу увагу приділяємо містам, де безпосередньо проходитимуть змагання, а також регіонам, де очікується найбільше туристів. Водночас правоохоронці здійснюють як роботи з підготовки до Євро-2012, так і контроль за їх виконанням. Наприклад, підрозділи боротьби з економічною злочинністю Міністерства внутрішніх справ України постійно контролюватимуть хід будівництва на НСК “Олімпійський” і, зокрема, витрату бюджетних коштів».

Заступник міністра повідомив журналістів, що вже розроблено галузеві програми, які затвердив Кабінет Міністрів. Вони є частиною державної галузевої програми підготовки до Євро-2012, де передбачено виділення певних коштів, що будуть направлені на підготовку фахівців. Передусім, ідеться про вивчення іноземних мов у обсязі, необхідному для спілкування. Особливо це стосується працівників, які здійснюватимуть безпосередню роботу в приймаючих містах та туристичних центрах. Важлива складова підготовки – вивчення досвіду забезпечення порядку при проведенні аналогічних змагань. Співробітники МВС побували в Австрії і Швейцарії, Німеччині, а також у Китаї, де вивчали досвід підготовки до Олімпійських ігор. «Висновок: є чому вчитися і є над чим працювати за час, що залишається до Євро-2012. Зокрема, належить оснастити створені підрозділи сучасною технікою, переважно – відео. Це дасть можливість спостерігати і контролювати стан правопорядку в місцях перебування великої кількості людей».

Усього ж, як наголосив Олександр Савченко, Міністерству внутрішніх справ на підготовку до Євро-2012 заплановано виділити 333 млн. грн. «Якщо в нинішньому році, - сказав він, - ми освоюємо 40 млн. грн., які, на жаль, надійшли не в повному обсязі, і ми відшукали резерви із бюджету МВС, то в наступному році плануємо освоїти 45 мільйонів, в 2010 році – вже 63, а в 2011 році – 185 млн. гривень».

Важливий етап – затвердження постановою Кабінетом Міністрів підготовленої МВС концепції забезпечення безпеки під час проведення Євро-2012. Цей документ узгоджено з 20 міністерствами та відомствами, він є основоположним у всій нашій роботі. Такої концепції раніше не існувало, керувалися розрізненими нормативними актами підготовки спортивних споруд до змагань, забезпечення там порядку. Але діючі нині документи мають здебільшого локальний характер, їм бракує комплексного підходу, вони потребують оновлення з урахуванням сучасних реалій. Нова концепція визначає як сфери забезпечення життєдіяльності об’єктів, що будуть задіяні під потреби гостей, так і можливість узгоджувати на стадії проектувальних робіт, передбачаючи, наприклад, наявність службових приміщень, стоянок автотранспорту.

Крім того, внесено зміни до постанови Кабміну про порядок підготовки спортивних споруд. Уперше - згідно вимог УЄФА - робиться спроба розмежувати відповідальність організаторів, власників спортивних споруд, Федерації футболу й міліції при проведенні змагань. Мається на увазі, що за безпеку безпосередньо в ядрі стадіону при проведенні матчів відповідають їхні організатори і власники споруди за допомогою стюардів. Водночас заступник міністра зазначив, що «досі в українському правовому полі системи стюардів не існувало, і цей інститут лише починає створюватися. Міліція готова сприяти цьому процесу і надавати необхідну допомогу у навчанні стюардів», - зазначив О.Савченко. МВС, наприклад, докладе зусиль, щоб стюарди потрапили у класифікатор професій Мінпраці. «Вони повинні мати певні повноваження, закріплені у законі, тому невиконання вимог стюарда на спортивних спорудах каратиметься», - наголосив О.Савченко.

Все, що відбувається поза межами стадіону, забезпечує міліція та інші правоохоронні органи. Що це дає? Врешті, при проведенні змагань повсюдно в Європі головним критерієм служить не кількість міліціонерів, задіяної техніки, допоміжних засобів, а рівень стосунків з громадянами, наскільки він буде товариським. Термін «дружнє ставлення» - основний при оцінці роботи тих, хто відповідає за забезпечення порядку. Олександр Савченко повідомив, що на вироблення саме такого ставлення орієнтує документ про розмежування відповідальності між організаторами матчів, власниками споруд і міліцією. Хоча досягти цього буде нелегко з певних об’єктивних, так і відомих суб’єктивних причин.

Основною проблемою для охоронців правопорядку стануть так звані «фан-зони». Чим зайняти вболівальників? Раніше, наприклад, коли до Києва приїжджали фанати московського «Спартака», і загроза зіткнення з вболівальниками «Динамо» ставала невідворотною, гостей відвозили на Труханів острів, а перед початком матчу завозили на стадіон. Достеменно зрозуміло, що під час проведення Євро такі, з дозволу сказати б, заходи не спрацюють і виглядатимуть дивно. Згадана концепція передбачає, що організатори змагань повинні забезпечити за допомогою різноманітних заходів, у тому числі й розважального характеру, не тільки зайнятість вболівальників, але й високоякісне задоволення їхніх запитів і потреб.

Інша справа - бешкетництво та радикальні прояви небезпечної поведінки в громадських місцях, що являють безпосередню загрозу здоров’ю і життю людей. Як наголосив посадовець, проблема взаємодії з такими особами завжди актуальна. «Ми внесли до Верховної Ради проект закону, яким передбачається нова норма про порушення громадського порядку під час проведення спортивних заходів на спортивних спорудах. Під цю категорію підпадуть бешкетники, які брутально й неодноразово порушують порядок. В результаті матимемо можливість не тільки затримувати та карати їх відповідним чином, а й після скоєння повторних порушень – не допускати їх на спортивні заходи. Сучасні відеокамери дозволяють розпізнавати порушників у нетверезому стані, з забороненими предметами, виявляти їх безпосередньо в натовпі. Можна буде скласти своєрідну відеотеку, такі, до речі, існують в багатьох країнах, з котрими ми плануємо налагодити співробітництво по лінії Інтерполу.

Закопроект про внесення змін в Адміністративний кодекс знаходиться у Верховній Раді, після його ухвалення ми зможемо обмежувати доступ на стадіони тих «ультрас», які неодноразово допускали порушення. При цьому заступник міністра наголосив, що для вирішення проблеми треба буде звертатися до суду – іншого шляху не існує. Він також нагадав, що функціонує спільна українсько-польська комісія по забезпеченню безпеки при проведенні футбольних матчів, яку очолюють міністри внутрішніх справ країн, у яких пройде чемпіонат Європи 2012року.

Олександр Савченко настроєний оптимістично. На його думку, досягнення поставленої мети – забезпечення міжнародного рівня при проведенні Євро-2012 з точки зору безпеки – цілком реальна річ.

Источник: Володимир КУЛЕБА, інформаційний центр «Євро-2012», Пресинг

Подождите, пожалуйста, идет загрузка комментариев

Результаты и таблицы

Новости

24 марта 2017, пятница 07 ноября 2012, среда 31 августа 2012, пятница 02 августа 2012, четверг 30 июля 2012, понедельник 22 июля 2012, воскресенье 21 июля 2012, суббота 19 июля 2012, четверг 18 июля 2012, среда 16 июля 2012, понедельник